Většina Boleslaváků k volbám nepřišla. Kdo rozhodl o budoucnosti města?

Mladá Boleslav má za sebou komunální volby 2026. Zatímco politické strany začínají řešit budoucí podobu vedení města, volební statistiky odhalují skutečnost, která stojí za pozornost. Z celkem 28 510 zapsaných voličů si hlasovací obálku vyzvedlo pouze 11 013 lidí. Více než 17 tisíc voličů tak možnost ovlivnit složení nového zastupitelstva nevyužilo. Jak volby dopadly, kdo získal největší podporu a co budou výsledky znamenat pro další čtyři roky? Přinášíme podrobný přehled doplněný interaktivními grafy a koaliční kalkulačkou.

Více než 17 tisíc voličů k urnám nepřišlo

Komunální volby, které se uskutečnily 9. a 10. října 2026, určily nové složení třiatřicetičlenného zastupitelstva Mladé Boleslavi.

Vedle výsledků jednotlivých politických uskupení ale přinesly také zajímavá čísla o volební účasti.

Podle zveřejněných výsledků bylo ve 44 volebních okrscích Mladé Boleslavi zapsáno celkem 28 510 voličů.

V průběhu dvoudenního hlasování bylo vydáno 11 013 úředních obálek. Zbývajících 17 497 zapsaných voličů si obálku nevyzvedlo.

Volební účast tak dosáhla pouhých 38,63 %.

Jinými slovy, více než šest z deseti zapsaných voličů se hlasování nezúčastnilo.

To však nijak nezpochybňuje platnost voleb ani legitimitu zvolených zastupitelů. Výsledky vznikly podle platných volebních pravidel a rozhodovali ti, kteří svého volebního práva využili.

Nízká účast ale otevírá důležitou otázku: Proč se většina zapsaných voličů do rozhodování o budoucnosti vlastního města nezapojila?

Ani oproti minulým volbám se účast nezlepšila

Při komunálních volbách v roce 2022 dosáhla účast v Mladé Boleslavi 38,88 %.

Letos se snížila na 38,63 %, tedy o 0,25 procentního bodu.

Na první pohled jde o poměrně malý rozdíl. Z dlouhodobějšího pohledu ale obě hodnoty ukazují stejnou skutečnost – k rozhodování o složení zastupitelstva se zapojuje méně než polovina zapsaných voličů.

V roce 2022 bylo ve volebních seznamech 29 018 lidí, zatímco letos 28 510. Počet zapsaných voličů tak mezi oběma volbami klesl o 508.

Snížil se také počet vydaných obálek, a to z 11 281 na 11 013, tedy o 268.

Pokles volební účasti tak není jedinou změnou. V Mladé Boleslavi bylo letos oproti předchozím komunálním volbám méně zapsaných voličů i méně vydaných hlasovacích obálek.

Co říkají podrobná volební data?

Z celkem 11 013 vydaných obálek bylo odevzdáno 11 006. Rozdíl tedy činí sedm obálek.

Podle výsledků obsahovalo 10 895 odevzdaných hlasovacích lístků alespoň jeden platný hlas.

Celkem bylo zaznamenáno 326 243 platných hlasů pro jednotlivé kandidáty.

Takto vysoké číslo neznamená, že by hlasovalo více než 326 tisíc lidí. V komunálních volbách totiž může volič rozdělit své hlasy mezi více kandidátů, a to až do počtu volených zastupitelů.

V Mladé Boleslavi se letos volilo 33 zastupitelů.

Podrobná čísla, porovnání volební účasti a přehled vydaných i odevzdaných obálek si můžete prohlédnout v následujícím interaktivním přehledu.

Kolik Boleslaváků přišlo k volbám?

Komunální volby 2026 • Mladá Boleslav • 44 okrsků
38,63 %Volební účast
61,37 %Bez vydané obálky

Účast zapsaných voličů

Kliknutím na graf zobrazíte přesné počty voličů.
28 510Voliči v seznamu
11 013Vydané obálky
17 497Bez vydané obálky

Volební účast 2022 vs. 2026

202238,88 %
202638,63 %
Účast klesla o 0,25 procentního bodu.

Kolik obyvatel bylo zapsáno k volbám?

47 874Obyvatel k 1. 1. 2026
28 510Zapsaných voličů v říjnu 2026
Počet zapsaných voličů odpovídá 59,55 % počtu obyvatel. Zbývající podíl je 40,45 %. Kliknutím na graf zobrazíte vysvětlení.

Pozor: jde o porovnání údajů z ledna a října 2026, nikoli o přesné rozdělení obyvatel na osoby s volebním právem a bez něj.

Co se stalo s hlasovacími obálkami?

Vydané obálky11 013
Odevzdané obálky11 006
Lístky s platným hlasem10 895
Platné hlasy kandidátům326 243
Bylo odevzdáno o 7 obálek méně, než bylo vydáno. Z odevzdaných obálek obsahovalo 98,99 % lístek s platným hlasem. Jeden volič mohl v komunálních volbách udělit více hlasů kandidátům.

Porovnání přesných počtů

28 510Voliči v seznamu
11 013Vydané obálky
17 497Bez vydané obálky
Volební účast roku 2026: 38,63 %.

Zdroje: ČSÚ, výsledky komunálních voleb 2022 a 2026, datový export 44 volebních okrsků; počet obyvatel k 1. 1. 2026. Volební portál ČSÚ.

Ve městě žije téměř 48 tisíc lidí. Kolik z nich mohlo volit?

Podle údajů Českého statistického úřadu měla Mladá Boleslav k 1. lednu 2026 celkem 47 874 obyvatel.

Ve volebních seznamech pro říjnové komunální volby bylo evidováno 28 510 voličů.

Pokud obě hodnoty porovnáme, odpovídá počet zapsaných voličů přibližně 59,55 % počtu obyvatel města.

Je však důležité upozornit, že nejde o přesný podíl všech obyvatel, kteří měli volební právo.

Celkový počet obyvatel zahrnuje také děti a osoby, které nesplňují podmínky pro hlasování. Na druhou stranu mohou za určitých podmínek v komunálních volbách hlasovat i občané jiných členských států Evropské unie.

Navíc srovnávané údaje pocházejí z různých období – počet obyvatel z ledna a počet zapsaných voličů z října 2026.

Rozdíl mezi těmito hodnotami tedy nelze jednoduše označit za počet lidí bez volebního práva.

Podstatné ovšem zůstává, že z těch, kteří byli pro letošní volby zapsáni do seznamů, se hlasování zúčastnila pouze menšina.

Kdo letošní komunální volby vyhrál?

Největší podporu získalo uskupení ANO 2011 + Volba pro Mladou Boleslav, které obdrželo 27,88 % hlasů a obsadí deset zastupitelských křesel.

Na druhém místě skončilo hnutí STAN s 19,03 % hlasů a sedmi mandáty.

Třetí příčku obsadila Šance pro Mladou Boleslav, která získala 17,62 % hlasů a šest mandátů.

Čtvrtá skončila kandidátka ODS s podporou TOP 09 a nezávislých s 15,62 % hlasů a pěti mandáty.

Do zastupitelstva se dále dostaly Hlas pro Boleslav s 8,99 % hlasů a třemi mandáty a SPD se 6,05 % hlasů a dvěma mandáty.

Bez zastoupení v zastupitelstvu zůstali Motoristé sobě se ziskem 2,65 % a kandidátka KSČM, STAČILO, NEZÁVISLÍ se ziskem 2,17 %.

Výsledky ukazují, že se podpora voličů rozdělila mezi několik politických uskupení.

Přestože vítěz voleb získal největší počet hlasů i mandátů, nemá dostatek zastupitelů na samostatné prosazování většinových rozhodnutí.

Jak dopadly komunální volby?

Mladá Boleslav 2026 • Podíl platných hlasů jednotlivých kandidátek
Vyberte kandidátku Kliknutím na sloupec zobrazíte výsledek a počet mandátů.
Procenta vyjadřují podíl hlasů pro jednotlivé kandidátky, nikoli procento voličů, kteří pro ně hlasovali. Zobrazené podíly jsou zaokrouhleny na dvě desetinná místa. Zdroj: ČSÚ – komunální volby 2026.

Hlasy jsou sečtené. Kdo ale skutečně povede město?

Samotné vítězství ve volbách ještě automaticky neznamená, že vítězné uskupení získá také vedení radnice.

Zastupitelstvo Mladé Boleslavi má 33 členů. Pro většinu všech zastupitelských mandátů je proto potřeba nejméně 17 hlasů.

Vítězné ANO 2011 + Volba pro Mladou Boleslav má deset mandátů. K dosažení většiny mu tedy chybí dalších sedm.

STAN získal sedm křesel, Šance pro Mladou Boleslav šest, ODS s podporou TOP 09 a nezávislých pět, Hlas pro Boleslav tři a SPD dvě.

Žádné z těchto uskupení tak nemůže mít samo většinu zastupitelstva.

O budoucí podobě vedení města proto rozhodnou povolební jednání, politické dohody a případná spolupráce mezi jednotlivými subjekty.

Rozdělení 33 zastupitelských mandátů

Mladá Boleslav • Komunální volby 2026
Vyberte uskupení Klikněte na barevnou část grafu nebo název strany.
K většině v 33členném zastupitelstvu je potřeba nejméně 17 mandátů. Graf znázorňuje výsledky voleb, nikoli dohodnuté povolební koalice. Zdroj: ČSÚ.

Jaké koalice mohou vzniknout?

Rozdělení mandátů nabízí několik matematických možností, jak sestavit většinu.

Například spojení ANO 2011 + Volby pro Mladou Boleslav a STAN by znamenalo přesně 17 mandátů.

Kombinace ANO 2011 + Volby pro Mladou Boleslav, ODS a Hlasu pro Boleslav by měla dohromady 18 mandátů.

Stejného počtu 18 mandátů by dosáhlo například také spojení STAN, Šance pro Mladou Boleslav a ODS.

To ukazuje, že matematicky existují i většinové varianty bez vítěze voleb.

Uvedené kombinace jsou však pouze příklady vycházející z rozdělení mandátů. Nejde o potvrzené koalice ani o informaci, že spolu tato uskupení skutečně jednají.

Politická jednání mohou být ovlivněna programovými rozdíly, osobními vztahy i ochotou jednotlivých zastupitelů spolupracovat.

Matematická většina tedy sama o sobě nezaručuje, že by daná koalice skutečně vznikla nebo byla dlouhodobě stabilní.

Vyzkoušejte si sestavit vlastní koalici

Kdo by podle vás mohl společně získat většinu v mladoboleslavském zastupitelstvu?

Pro čtenáře jsme připravili interaktivní koaliční kalkulačku, ve které lze kombinovat jednotlivá politická uskupení a okamžitě zjistit, zda by společně dosáhla potřebných 17 mandátů.

Stačí vybrat dvě až čtyři kandidátky. Kalkulačka následně zobrazí počet mandátů, jejich podíl v zastupitelstvu i součet volebních procent.

Dokážete sestavit většinu? A která kombinace podle vás nakonec povede Mladou Boleslav?

🏛️ Kdo může společně ovládnout radnici?

Interaktivní koaliční kalkulačka • Mladá Boleslav 2026

1. Vyberte 2 až 4 uskupení

Vybráno: 0 ze 4

2. Výsledek vaší koalice

Vyberte alespoň dvě politická uskupení.
Jak kalkulačka funguje?

Pro většinu v zastupitelstvu je potřeba 17 z 33 mandátů. Kalkulačka sčítá mandáty zvolených kandidátek a jejich volební procenta. Nejedná se o potvrzenou koalici ani předpověď politické dohody. Součet podílů hlasů není stejný jako podíl zastupitelských mandátů.

Zdroj: ČSÚ, komunální volby 2026. Loga: Boleslavský koloběh.

Proč většina voličů k urnám nepřišla?

Vraťme se ale k jednomu z nejvýraznějších údajů letošních komunálních voleb.

Více než 17 tisíc zapsaných voličů si v Mladé Boleslavi nevyzvedlo hlasovací obálku.

Proč?

Možných vysvětlení existuje několik.

Někteří lidé se o komunální politiku nemusí příliš zajímat. Další mohou mít pocit, že jejich hlas nic nezmění nebo že mezi kandidujícími stranami není nikdo, koho by chtěli podpořit.

Určitou roli může hrát také nedůvěra v politiku, nedostatek informací o kandidátech či přesvědčení, že výsledek voleb nebude mít na každodenní život zásadní vliv.

Nelze opomenout ani praktické důvody, kvůli kterým se někteří lidé hlasování nezúčastní.

Bez reprezentativního průzkumu mezi samotnými nevoliči však není možné určit, které z těchto důvodů v Mladé Boleslavi skutečně převažují.

Nízká volební účast totiž sama o sobě nedokazuje, že jsou obyvatelé s vedením města spokojeni, ani že s ním spokojeni nejsou.

Může ale představovat podnět k zamyšlení nad tím, jak místní politika komunikuje s veřejností a zda dokáže obyvatele dostatečně oslovit.

Noví zastupitelé budou rozhodovat i za ty, kteří nevolili

Zastupitelstvo v následujících čtyřech letech nebude rozhodovat pouze o záležitostech těch obyvatel, kteří přišli hlasovat.

Jeho rozhodnutí se budou dotýkat celého města.

Na programu budou například otázky dopravy, parkování, dostupnosti bydlení, bezpečnosti, školství či investic do veřejného prostoru.

Právě komunální politika má přitom přímý vliv na každodenní život obyvatel.

Rozhoduje se v ní o podobě ulic, veřejných prostranství, městských služeb i o tom, kam budou směřovat prostředky z městského rozpočtu.

Občané však mají možnost veřejné dění ovlivňovat také mezi jednotlivými volbami.

Mohou sledovat jednání zastupitelstva, obracet se na své zvolené zástupce, účastnit se veřejných diskusí nebo upozorňovat na problémy, které považují za důležité.

Aktivní zájem o vlastní město totiž nemusí začínat ani končit hlasovacím lístkem.

Čtyři roky rozhodování začínají. Co bude dál?

Komunální volby 2026 jsou za námi.

Mladá Boleslav zná nové složení zastupitelstva a nyní bude důležité sledovat, jak se jednotlivým politickým subjektům podaří dohodnout na budoucím vedení města.

Stejně důležité však bude sledovat také to, jak nově zvolení zastupitelé přistoupí ke svým předvolebním slibům.

Podaří se jim zlepšit komunikaci s obyvateli? Dokážou zvýšit důvěru veřejnosti v místní politiku? A přijde za čtyři roky k volbám více lidí?

Na tyto otázky zatím odpovědi neznáme.

Jedno je však jisté. V Mladé Boleslavi letos zůstalo bez vydané hlasovací obálky 17 497 zapsaných voličů. Rozhodnutí nového zastupitelstva se přitom budou dotýkat všech obyvatel města, bez ohledu na to, zda letos přišli volit.

A právě proto má smysl sledovat, co se na radnici děje, nejen během volebního víkendu, ale i v následujících čtyřech letech.

Boleslavský koloběh bude v průběhu volebního období 2026–2030 sledovat práci městského zastupitelstva, povolební jednání, významná rozhodnutí radnice i naplňování předvolebních slibů. Naším cílem je přinášet občanům srozumitelné, nezávislé a ověřené informace o dění v Mladé Boleslavi.


Zdroje

Označeno:

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zjistěte více z Boleslavský koloběh

Přihlaste se k odběru a pokračujte ve čtení. Získáte přístup k úplnému archivu.

Pokračovat ve čtení

Povolit notifikace? Ano, povolit. Ne, děkuji.